تبلیغات
tahghighatt - پایان نامه عوامل موثر در روسپی گری فحشا
 
tahghighatt
09376422121
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی م مولایی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

گونه‌های خانواده

از مدتها قبل جامعه‌شناسان و طی نیم قرن اخیر روان‌شناسان به تقسیم‌بندی و توصیف خانواده‌ها علاقمند بوده‌اند. خانواده را می‌توان از ابعاد گوناگون بررسی كرد. برای نمونه بر حسب همخونی یا بر حسب سببی مورد بررسی قرار داده ساروخانی (1370)، خانواده را شامل انواع: زیستی، مركب، زن و شوهری، گسترده، پیوسته، ناقص، پدر و مادری، ستاكی، هسته‌ای و زادروگا می‌داند.

كارلسون[1] و همكاران (1378 ص240) عنوان می‌كنند تغییرات ناگهانی در درون خانواده همراه با تغییرات افراطی در اشكال خانواده بوده است، ویژگی امروز زندگی خانوادگی، الگوهای بسیار متعدد آن است مانند: خانواده‌های هسته‌ای، تك والدی، تجردی، خانواده‌های بدون فرزند، ازدواجهای مجدد، پدر خواندگی و مادر خواندگی، خانواده و فرزند خواندگی، خانواده چند نسلی، ازدواجهای قرار دادی غیر سنتی و همزیستی همجنس‌گرایان.

انواع شكلهای خانواده در نتیجه نیازهای افراد و انتخابهای آنان، ممكن است در جوامع مختلف دیده شود. در حوزه روانشناسی، در دهه 1960 برخی از خانواده درمانگران تحقیقاتی را درباره گونه‌های خانواده انجام دادند. كانتر[2] ولیهر[3] (1975) بر اساس نمونه بزرگی از خانواده‌ها طی حدود یك دهه، نمونه اولیه‌ای از تحقیق اكتشافی را ارائه دادند كه هدف از آن تدوین سیستمی برای شناسایی و طبقه‌بندی انواع «ساخت خانواده» بود. آنان توانستند سه گونه اصلی خانواده 1) خانواده‌های باز  2) خانواده‌های بسته و  3) خانواده‌های بدون ساخت مشخص را متمایز كنند.

رایس[4] (1981) واضح اصطلاح «نمونه خانواده»[5]  سه بعد را مشخص ساخت كه ویژگی خانواده‌ها با توجه به آنها متفاوت از هم می‌گردد. وی این سه بعد را به ترتیب: 1) شكل‌بندیها 2) انطباق و 3) قرابت نامگذاری كرد. (كلدنبرگ و گلدنبرگ، 1996، به نقل از بهاری1379) برخی از خانواده در مانگران نیز سعی كردند با مشخص كردن گونه‌هایی از خانواده‌ها بر اساس پاتولوژی موجود در خانواده، تقسیم‌بندی دیگری را ارائه دهند كه فلمور گونه‌های «خانواده اسكیزوفرنیك» «خانواده الكلی»، «خانواده روان‌تنی» از آن جمله می‌باشندو (ثنایی، 1370) كلزینجر[6] (1979، ص8) نیز خانواده‌های كانادایی را در دسته‌های زیر تعریف نموده كه احتمالاً این طبق‌بندی در تمام دنیای غرب قابل اعمال است:

الف)خانواده هسته‌ای؛ متشكل از شوهر، همسر و فرزندان

ب) زوجهای بی‌فرزند؛ متشكل از شوهر و همسر

ج) خانواده‌های تك والدی؛ متشكل از زنان بیوه، مردان بیوه، اشخاص طلاق گرفته، همسران جدا شده و ترك شده مادران ازدواج نكرده

د) خانواده‌های رضاعی: متشكل از شوهر، همسر و فرزند خوانده‌ها

ﻫ)خانواده‌های بازسازی شده؛ متشكل از ازدواجهای دوم و «خانواده‌های مركب». (فیلیپ باركر 1375، ص32) بارنهیل[7] به خانواده‌های سالم و ناسالم اشاره كرده و ابعادی هشتگانه را برای تمیز این قبیل خانواده قائل شده است. ویرجینیا ستیر(1380) به توصیف دو واژه خانواده‌های بالنده و آشفته پرداخته و ابراز می‌دارد كه این دو نوع خانواده از لحاظ نحوه برقراری ارتباط و ارسال پیام با یكدیگر متفاوتند. مینوچین و فیشمن (1381، ص82) از نظر ساختن خانواده را به گونه‌های مختلفی تقسیم كرده‌اند كه عبارتند از: 1) خانواده‌های دو نفر، 2) خانواده‌های سه نسلی 3) خانواده‌های دارای فرزند ولی‌گونه 4) خانواده‌های دچار تناوب غیبت 5) خانواده‌های سرگردان 6) خانواده‌های قیم 7) خانواده‌های ناپدری- نامادری 8) خانواده‌های شج‌دار 9) خانواده‌های خارج از كنترل و 10) خانواده‌های روان‌تنی

نتایج بررسی یكصد و سی بیوگرافی خانواده نشان داد كه مهمترین انواع خانواده در ایران عبارتند از: خانواده‌های زن و شوهری مستقل، زن و شوهری مهاجر، پدری توسعه یافته، خانواده با ملحقات، خانواده غیر كامل و از هم گسیخته بر اثر مرگ یا جدایی خانواده و بالاخره پدر و مادر پیر تنها (آقا بخشی، 1378 : 126).

معهذا، خانواده‌ها با هر گونه ساخت و آرایشی وظایف، نقشها و كارایی خاص خود را دارند، این ویژگی نقش‌ها یا وظایف خانواده بر موازات تحول خانواده و تناسب با آن مراحل در خانواده ظهور و امكان بروز پیدا می‌كنند.[1] - karlson

[2] - kantor

[3]-  lehr

[4] - Reiss

[5] - Family paradigm

[6] - Schlesinger

[7] - barnhil

نوع مطلب : روانشناسی، 
برچسب ها :

       نظرات
چهارشنبه 20 آذر 1392
علی م مولایی