تبلیغات
tahghighatt - پایان نامه موزه آب
 
tahghighatt
09376422121
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی م مولایی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

-1.ویژگیهای جغرافیایی

1-1-1.موقعیت اصفهان

استان اصفهان با مساحت 704410 كیلومترمربع، حدود 49/6 درصد از مساحت كل كشور را به خود اختصاص داده است. این استان بین 30 درجه و 42 دقیقه تا 34 درجه و 27 دقیقه عرض شمالی و 49 درجه و 36 دقیقه تا 55 درجه و 31 دقیقه طول شرقی در ایران مركزی قرار دارد، شهر اصفهان بعد از تهران و مشهد سومین شهر بزرگ ایران است.

استان اصفهان با استان‌های ده‌گانه همسایگی دارد،‌از شمال به استان‌های مركزی و سمنان، از جنوب به استان‌های فارس و كهگیلویه و بویراحمد، از مشرق به استان‌های یزد وخراسان و از مغرب به استان‌های چهار محال و بختیاری و لرستان محدود می‌شود.

فاصله  شهر اصفهان- مركز استان اصفهان- تا تهران 424 كیلومتر است و در جنوب آن قرار دارد. اصفهان با 1580 متر ارتفاع از سطح دریا در شرق سلسله جبال زاگرس واقع شده است، همچنین با قرارگرفتن در چهارراه شمالی- جنوبی و شرقی غربی كشور،‌ در طول تاریخ محل رفت و آمد و برخورد اقوام و فرهنگ‌های مختلف بوده است.

1-1-2.عوارض طبیعی

استان اصفهان از لحاظ طبیعی به سه ناحیه‌ی كوهستانی، جلگه‌ای، كویری تقسیم شدنی است. طبق طرح توسعه و عمران (جامع)، ناحیه اصفهان شامل هشت شهرستان اصفهان، برخوار، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، فلاورجان، لنجان، مباركه و شهرضا، جمعاً با وسعت نزدیك به 35 هزار كیلومتر مربع جزو ناحیه‌ی جلگه‌ای استان است كه در عین حال بخش وسیعی از حوضه‌ی آبریز زاینده‌رود را هم تشكیل می‌دهد. سطح حوضه حدود 41 هزار كیلومتر مربع است.

رشته كوه‌های زاگرس با جهت شمال‌غربی، جنوب شرقی و دشت‌های وسیع حوضه‌ی آبریز زاینده‌رود، سیمای كلی توپوگرافی ناحیه را تشكیل می‌دهد. ضمن این كه رودخانه‌ی زاینده‌رود با جریان غرب به شرق و باتلاق گاوخونی در شرق از عناصر شاخص طبیعی ناحیه به شمار می‌روند.

مهمترین دشت‌های موجود در ناحیه عبارتند از: دشت لنجانات (1714 كیلومتر مربع)، دشت میمه (1037 كیلومتر مربع)، دشت دهق و علویجه (651 كیلومتر مربع)، دشت مورچه خورت (1225 كیلومتر مربع) و دشت نجف‌آباد و كرون (1549 كیلومتر مربع).

منطقه‌ی شهری اصفهان در واقع همان حوزه‌ی عمل یا حوزه‌ی نفوذ قوی شهر اصفهان، و مركز اصلی فعالیت‌های اقتصادی ـ اجتماعی ـ فرهنگی قطب اقتصادی اصفهان است و از توازن و امتیاز‌های ویژه‌ایی، چه از نظر اقتصادی و چه از لحاظ آب و هوایی و محیط زیست،  برخوردار است. این منطقه بالغ بر 5580 كیلومتر مربع، معادل 8/5 درصد مساحت كل استان اصفهان، مساحت دارد و محدوده‌ایی است به مركز اصفهان و به شعاع حدود 40 تا60 كیلومتر، كه با استفاده از مدل پتانسیلی جمعیتی این محدوده مشخص گردیده است. منظور از مدل پتانسیلی، میزان كشش هر منطقه در یك محدوده‌ی زیستی، اعم از روستا و شهر، نسبت به سایر نقاط اطراف خود است.

1-1-2-1.گسل‌ها و زلزله خیزی در منطقه

در منطقه‌ی اصفهان و پیرامون آن، گسل‌های متعددی وجود دارد، كه مهمترین آنها رخ ـ لمبلاغ، برنجكان، كلاه قاضی، زفره و غیره است، كه در طول تاریخ مركز زلزله‌های نسبتاً شدید بوده است. اما به دلیل دوری این مراكز و كانون‌های زلزله خیز، شهر اصفهان و  شهرستان‌های اطراف، از آسیب و خطر زلزله دور مانده‌اند.

در پیرامون منطقه‌ی اصفهان گسله‌ی اصلی و مهمی وجود ندارد. اما در كوهستان سرمه (ارتفاعات شمال‌غرب ـ نجف‌آباد) چند گسل با امتداد شمال غربی ـ جنوب‌شرقی، كه حداكثر طول آنها 18 كیلومتر است، وجود دارند.

بر اساس آخرین نقشه‌ی پهنه بندی خطر نسبی زمین لرزه در ایران، محدوده‌ی مورد مطالعه با خطر نسبی كم از نظر زمین لرزه قرار دارد.

به‌طور كلی می‌توان گفت كه نواحی كوهستانی جنوب‌غربی منطقه‌ی اصفهان از نظر لرزه خیزی توان بیشتری دارند. اما سایر نواحی منطقه كه تقریباً بر فرو افتادگی اصفهان منطبق‌اند، از نظر زمین لرزه در محدوده‌ی خطر متوسط قرار دارند.

09376422121 قیمت توافقی

نوع مطلب : پایان نامه -تحقیق-پروژه معماری، 
برچسب ها :

       نظرات
جمعه 13 خرداد 1390
علی م مولایی