تبلیغات
tahghighatt - ارزیابی عملكرد مناطق عملیاتی انتقال گاز با استفاده از تلفیق مدل «من
 
tahghighatt
09376422121
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی م مولایی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

مساله اصلی تحقیق

به دلیل عدم وجود سیستم ارزیابی عملكرد مناسب دراكثرسازمانهای دولتی نظیرمناطق عملیاتی انتقال گاز و محدودیتها و كمبودهای مدلها و تكنیكهای موجود در این زمینه ، ارائه الگویی جامع و عملیاتی برای ارزیابی عملكرد ضروری به نظر می رسد ، كه در این تحقیق سعی خواهد شد تا با تلفیق چارچوب منشور عملكرد و مدلی جدید در زمینه تحلیل پوششی داده ها (DEA) و برنامه ریزی آرمانی این الگو ارائه گردد.

 

تشریح و بیان موضوع

ارزیابی عملكرد و بهره وری در دهه های اخیر هم از جانب مجامع علمی و هم مدیران و دیگر استفاده كنندگان مورد توجه بسیار قرار گرفته است . متدها و تكنیكهای بسیاری جهت ارزیابی عملكرد ایجاد شده است كه هر كدام مجموعه ای از شاخص ها را جهت ایجاد توازن در دیدگاههای سنتی و تك بعدی به عملكرد معرفی می نمایند. اما علی رغم تمامی این پیشرفتها در ارزیابی عملكرد ، بسیاری از سازمانها همچنان بر شاخص های عملكرد سنتی و مالی متكی هستند.(Tangen ,et al, 2004)

چارچوبها ومتدلوژی های مختلفی ازجمله: مدل تعالی سازمانی ، [1]BSC ،[2]ABC   ، هزینه كیفیت ، ارزش افزوده ذی نفعان و ... ایجاد شده اند كه هر كدام جذابیتها و منافع بسیاری را به همراه دارند اما همیشه موفق نبوده اند . مفاد هر یك از مدلها منحصر به فرد بوده و جنبه های متفاوتی از عملكرد را معرفی می نمایند و به نظر می رسد همگی جامع و كامل باشند اما با این وجود هر یك از این تكنیكها و مدلها دارای نقاط ضعفی هستند.( Neely , et al,2001) بعنوان مثال یكی از پر كاربردترین مدلهای ارزیابی عملكرد BSC است كه عملكرد را از  چهار جنبه مختلف مورد بررسی قرار می دهد( مالی ، مشتریان ، فرایندهای داخلی و خلاقیت ویادگیری ) ولی یكی از مشكلات این مدل عدم توجه به نیازهای ذی نفعان دیگر و متقابلا كمكهای آنهاست . باید توجه داشت كه هیچ مدل بهینه ای برای ارزیابی عملكرد وجود ندارد چرا كه عملكرد سازمان یك مفهوم چند بعدی می باشد  لذا برای رفع این كمبود تكنیك BSC ، یك مدل سه بعدی به نام "منشور عملكرد"[3]  توسط آقای "نیلی" در سال 2001 معرفی گردیده است كه[4]PMS  را تحت پنج جنبه متفاوت ولی به هم مرتبط سازماندهی میكند . این پنج جنبه شامل : رضایت ذی نفعان – استراتژیها – فرایندها – توانمندیها و كمكهای ذی نفعان می باشد (Neely, et al, 2002). "نیلی" بیان می كند استخراج شاخص ها از استراتژی ها (در روش BSC ) صحیح نمی باشد بلكه نیازها و خواسته های ذی نفعان می بایستی محور این انتخاب قرار گیرد.[1] Balance Scorecards

[2] Activity-Based Costing

[3] Performance Prism  

[4] Performance Measurement System

09376422121نوع مطلب : مدیریت، 
برچسب ها : ارزیابی عملكرد مناطق عملیاتی انتقال گاز با استفاده از تلفیق مدل «من،

       نظرات
دوشنبه 9 خرداد 1390
علی م مولایی